61-й обмін. Україна повернула додому медиків, морпіхів, захисників ЧАЕС та важкопоранених

Звільнені під час обміну українські військовополонені, 5 лютого 2025 року. Фото: Офіс Президента
Звільнені під час обміну українські військовополонені, 5 лютого 2025 року. Фото: Офіс Президента

5 лютого відбувся обмін військовополоненими між Україною та РФ. Додому повернулися 150 українських захисників. Це другий обмін з початку року та 61-й з початку повномасштабного російського вторгнення. Кого Україна повернула додому — у дописі «Ґрат».

 

За повідомленням Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, серед 150 українців, що повернулись з полону — 22 нацгвардійці, 19 прикордонників, один поліцейський та 108 воїнів Збройних сил. Серед них троє — з Повітряних сил, семеро — з Територіальної оборони та 26 — з Військово-морських сил. 

«Серед звільнених багато важкохворих, та тих, хто перебував в російській неволі понад два з половиною роки», — зазначили у Координаційному штабі. 

Додому повернулось 47 сержантів, 69 солдатів, 16 матросів та 18 офіцерів. Вони воювали у Харківській, Запорізький, Донецькій, Луганській областях, на Херсонщині, Сумщині, Київщині, а також брали участь в операції на Курщині. 

З полону повернулись і пʼять захисників Чорнобильської атомної станції та зони відчуження, які потрапили у полон в перший день вторгнення РФ. Про це «Ґратам» повідомили у ГО «Родини полонених захисників Чорнобильської АЕС» та додали, що 66 захисників ЧАЕС залишаються у полоні.

За повідомленням Координаційного штабу, серед звільнених є також оборонці «Азовсталі». В свою чергу 36-та окрема бригада морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського повідомила, що цього разу з полону повернулись 18 її бійців, а також двоє бійців 1-го та пʼятеро з 501-го окремих батальйонів. Всі 25 морпіхів потрапили в полон у Маріуполі.

Звільнені під час обміну українські військовополонені, 5 лютого 2025 року. Фото: Офіс Президента

Однак в цьому обміні немає військовослужбовців 12-ї бригади спеціального призначення «Азов» Нацгвардії. Про це написав командир бригади Денис Прокопенко на своїй сторінці у фейсбуці. 

За його словами, у полоні залишаються 848 бійців бригади, які боронили Маріуполь та «Азовсталь», а у травні 2022 року вийшли з меткомбінату за наказом Верховного головнокомандувача зберегти життя. 

«Майже 33 місяці вони перебувають у нелюдських умовах, в російських тюрмах, що функціонують за найжахливішими заповітами радянських концтаборів. Майже 3 роки вони чекають на обіцяні пріоритетні обміни», — йдеться у пості Прокопенка. 

Вікторія Івчук, дружина раніше звільненого з полону полковника Медичної служби ЗСУ Віктора Івчука та членкиня громадської організації «Військові медики України», повідомила, що серед звільнених з полону — 22 медики. 

Голова цієї організації Андрій Кривцов, розповів, що домоглися звільнення Сергія Дорошенка — дитячого лікаря з Маріуполя, який у перші дні повномасштабного вторгнення став до лав військових медиків. У полон він потрапив під час рятування поранених у Маріуполі.

«Операції вони проводили у підвалах під цими обстрілами». Як і навіщо Росія переслідує, атакує та захоплює українських медиків всупереч міжнародному праву

Правозахисна організація «Медійна ініціатива за права людини» написала про іншого звільненого медика — Антона Неділька. Він служив у тиловому забезпечені в гарнізонному шпиталі №555 у Маріуполі. Медики та персонал шпиталю працювали в оточеному Маріуполі під постійними обстрілами, а після того, як росіяни скинули на шпиталь авіаційну бомбу евакуювались на меткомбінат імені Ілліча. 

За даними організації «Військові медики України», у російському полоні досі залишаються 17 військових медиків. Більшість із них РФ відмовляється підтвердити, що ускладнює їхнє звільнення.

Військовослужбовець Максим Буткевич, який сам побував у російському полоні, повідомив, що цього разу звільнили його побратима Євгена Кравчука, з яким він служив в одній роті 210 окремого спеціального батальйону «Берлінго».

«Версія Путіна історії України залишена на мені у вигляді шраму на плечі». Максим Буткевич про полон, судилище та звільнення

За підрахунками Координаційного штабу, з початку повномасштабного російського вторгнення з полону звільнили 4131 військовослужбовця, цивільних, а також іноземних громадян. 

Після обміну Україна подякувала Об’єднаним Арабським Еміратам за сприяння в його реалізації.  

Російська омбудсменка Тетяна Москалькова повідомила, що Україна звільнила 150 полонених росіян. У телеграм-каналі проєкту Координаційного штаба «Хочу жить», створеному для військових РФ та Білорусі для добровільної здачі у полон, зазначається, що цього разу РФ повернула тільки 25 своїх військовослужбовців, які потрапили в український полон на Курщині, решта —  полонені на інших ділянках фронту. Однак серед них немає представників так званих «ДНР» та «ЛНР».

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter
  • Слухайте наші подкасти
  • Головне за тиждень — у поштовій розсилці «Ґрат». Підписуйтесь!