Війна і мирний атом. Як живе Енергодар — місто з найбільшою АЕС у Європі, захоплене Росією

Мешканці Енергодару на блокпосту, 1 березня 2022 року. Фото: сторінка Віктора Бучнева у фейсбуці
Мешканці Енергодару на блокпосту, 1 березня 2022 року. Фото: сторінка Віктора Бучнева у фейсбуці

Уже більше тижня російські війська контролюють Енергодар — місто, де розташована найбільша в Європі атомна електростанція. 4 березня росіяни прорвали блокпост місцевих мешканців і захопили Запорізьку АЕС. Під час бою вони обстріляли, зокрема, один з енергоблоків, але, на щастя, великої аварії не сталося.

«Ґрати» поговорили з працівниками станції, керівниками та мешканцями Енергодару і розповідають, як вони живуть пліч-о-пліч з російськими військовими, але не здаються.

 

Цивільна оборона

«Коли розпочалися активні дії на території нашої держави, ми розуміли, що Енергодар — це стратегічне місце, куди можуть зайти», — розповідає Ґратам меканець Енергодару Євген Ім'я змінене з міркувань безпеки. Наш співрозмовник попросив не вказувати його прізвище незадовго до публікації статті 13 березня, коли росіяни влаштували облави на проукраїнських активістів .

Його рідне місто розташоване у Запорізькій області, на лівому березі Дніпра. Донедавна тут мешкало 50 тисяч людей, понад 11 тисяч із яких працюють на Запорізькій атомній електростанції.

24 лютого два угрупування російських військ із Криму прорвалися до Херсонської області. Вони швидко захопили міста Нова Каховка і Мелітополь та наблизилися до Енергодару. За словами Євгена, тоді містяни встановили блокпост на єдиній дорозі до міста. Енергодарець розповідає, що спочатку там чергувала поліція і Нацгвардія, але через кілька днів їм надійшла команда залишити пост. Тоді активні мешканці озброїлися, хто як міг, і самі вийшли на чергування замість військових.

Енергодар. Фото: телеграм-канал Дмитра Орлова

«Ми розуміли, що вони вже їздять довкола і ось-ось до нас дійдуть. Спочатку вийшло 38 чоловіків, деякі з мисливськими рушницями. У нас поруч із блокпостом стояв штрафмайданчик із битих заарештованих автомобілів. Ми вирішили, що якщо з цього залізного мотлоху зробимо барикади, ми хоч якось закриємо в’їзд у місто», — розповів Євген.

За його словами, енергодарці також підготували «коктейлі Молотова», а міська влада підігнала до блокпоста сміттєвози і перегородила ними дорогу біля блокпоста.

28 лютого представник Міністерства оборони Росії Ігор Канашенков у відеозверненні заявив про захоплення Енергодару, хоча насправді російських військових ще не було у місті. Російська колона попрямувала туди лише 2 березня.

Коли енергодарці помітили техніку, що наближається, мер закликав усіх мешканців зібратися біля блокпоста без зброї і не пускати ворога. Енергодаром керує 36-річний Дмитро Орлов, колишній машиніст атомної станції та екс-глава профспілки АЕС. На його заклик відгукнулися тисячі містян, це видно на багатьох відео, зокрема знятого дроном.

Мешканців Енергодару не пускають в місто колону російської воєнної техніки, 3 березня 2022 року. Фото: телеграм-канал Дмитра Орлова

Енергодарці заблокували дорогу, після цього мер та ще кілька представників міста вирушили на переговори з росіянами.

«Ми донесли позицію нашого міста та наших містян! — заявив Орлов у відеозверненні після зустрічі. — Що атомна станція — під надійною охороною. Що працівники та мешканці нашого міста знаходяться під українськими прапорами. Що місто ніхто здавати не збирається!».

За день російські війська тричі під’їжджали до міста та їхали назад, оскільки їм перегороджували дорогу мирні мешканці.

Але наступного дня російська колона несподівано наблизилася до блокпосту, коли там було кілька десятків бійців самооборони, і відкрила вогонь. Ці події у прямому ефірі транслював один із мешканців. На цих кадрах енергодарці кидають «коктейлі Молотова» в барикади з шин, сідають машинами і відступають. Над блокпостом зависає чорний дим. Звучить сирена та постріли.

У результаті росіяни легко прорвали оборону та зайшли до міста.

«На жаль, так сталося, що ми зустрічали колону з трьох танків і колону з більш ніж сто одиниць техніки, КУНГи Кузов універсального нульового габариту, вантажний військовий автомобіль , БТРи, можна сказати, з голою дупою. У нас були «коктейлі» та мисливська зброя», — сказав Євген.

 

Бій за станцію

Пробравшись до Енергодару, колона росіян попрямувала до Запорізької АЕС. Станцію охороняли бійці Нацгвардії. Неподалік станції виник бій. З житлових багатоповерхівок було видно й чути постріли — місцеві меканці публікували відео у соцмережах.

Запорізька атомна станція після бою. Фото: Енергоатом

Бої точилися до ранку. Близько першої години ночі прес-секретар ЗЕАС Андрій Туз записав відеозвернення і заявив, що російські військові відкрили вогонь по станції. У першому енергоблоці почалася пожежа. Президент України Володимир Зеленський серед ночі записав екстрене звернення і попередив про глобальну катастрофу, що насувається.

«Звертаюся до всіх людей, хто знає слово Чорнобиль, хто знає, скільки горя і жертв приніс вибух на атомній станції… Росія хоче це повторити і вже повторює», — сказав Зеленський.

Він обговорив по телефону те, що відбувається з президентом США Джо Байденом і прем’єром Великобританії Борисом Джонсоном.

Пізніше компанія «Енергоатом» Запорізька АЕС — структурний підрозділ компанії «Енергоатом» виклала свою версію подій на станції. За їхньою інформацією, близько опівночі російська техніка під’їхала до АЕС, почала штурм та відкрила вогонь. Вони обстріляли адміністративний корпус та будівлю навчально-тренувального комплексу. Снаряд потрапив у реакторне відділення першого блоку, який на той момент був на ремонті, та естакаду — перехід, який з’єднує перший та другий енергоблок. Також було пошкоджено шостий енергоблок: там у трансформатор потрапила куля.

Під час бою працывники станції через гучномовець звернулися до росіян і закликали припинити стрілянину, щоб уникнути катастрофи. Паралельно вони відключили від мережі другий та третій енергоблоки та перевели їх у безпечний стан. У роботі залишився лише четвертий блок, який знаходився найдалі від обстрілів.

За даними «Енергоатому», росіяни припинили стрілянину лише близько 4:30, коли отримали контроль над станцією. Працівник станції Сергій Ми не називаємо прізвище на його прохання задля його безпеки розповів «Ґратам», що через бій працівників станції не можна було змінити. Через це вони працювали близько 30 годин під обстрілами і виконували складні операції.

Близько 6-ї ранку рятувальники загасили пожежу на станції. На щастя, масштабна аварія на реакторах не сталася, і радіаційне тло залишилося в нормі. Глава МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі заявив, що стурбований ситуацією на станції та засудив обстріл.

Пізніше стало відомо, що під час бою загинули троє українських гвардійців і ще двоє були важко поранені.

Російська військова техніка біля мерії Енергодару, 4 березня 2022 року. Фото: сторінка Віктора Бучнева у фейсбуці

Російська сторона у відповідь на критику видала свою версію, що явно не співпадала з численними свідченнями очевидців. Представник Міноборони РФ Ігор Конашенков знову заявив, що росіяни взяли Енергодар та ЗАЕС під контроль ще 28 лютого. З його слів, українські нацгвардійці пішли зі станції до приходу росіян. Після цього, як стверджує Конашенков, колектив станції працював у штатному режимі під охороною росіян.

Але в ніч на 4 березня, за словами речника Міноборони, «київський націоналістичний режим влаштував жахливу провокацію» — українська диверсійна група напала на російський патруль. Конашенков заявив, що українці «відкрили шквальний вогонь» з вікон навчально-тренувального комплексу станції, щоб спровокувати вогонь у відповідь. За російською версією, їхні бійці стали стріляти по диверсантах, а ті — підпалили будівлю та втекли.

«Заява Зеленського, що оперативно була зроблена, про нібито загрозу атомної електростанції і його переговори з Вашингтоном і Лондоном не залишають жодних сумнівів: метою провокацій київського режиму на атомному об’єкті є спроба звинуватити Росію у створенні вогнища радіоактивного зараження», — сказав Конашенков.

 

Місто під окупацією

Як розповіли «Ґратам» мешканці Енергодару, російські військові після захоплення міста розташувалися на атомній станції, санаторії-профілакторії та будівлі Служби безпеки України. Із офісу СБУ вони зняли український прапор. 10 березня на центральній площі росіяни також спустили прапор Євросоюзу і повісили замість нього «прапор Перемоги». В іншому місті продовжують майоріти жовто-блакитні прапори. Військові також зайняли блокпост біля в’їзду до міста.

За словами енергодарців, зовні присутність російських військових — майже непомітна: вони нечасто зустрічаються на вулицях і зрідка пересуваються містом на автомобілях зі знаком «Z». 5 березня росіяни заблокували будівлю мерії, і міськвиконкому довелося керувати містом із місцевої піцерії. Але вже за день вони повернулися до свого офісу. Незважаючи на військове захоплення Енергодару, керівники міста, як і раніше, відкрито заявляють про проукраїнську позицію і називають росіян окупантами.

«Сьогодні російські вояки більше бояться мирного населення, ніж свого Путіна… Завжди холоп боятиметься і ненавидітиме тих, хто дозволяє собі думати вільно», — сказав 5 березня у відео-зверненні до мешканців віце-мер Іван Самойдюк.

7 березня в центрі міста пройшла церемонія прощання з нацгвардійцями Євгеном Уколовим та Михайлом Фроликовим, які загинули під час бою за АЕС. Кілька тисяч енергодарців заповнили площу та скандували «Слава Україні! Героям слава!». 11 березня міськвиконком ухвалив рішення виділити їхнім сім’ям по мільйону гривень із міського бюджету.

Енергодар прощається з нацгвардійцями, які загинули під час оборони міста, 7 березня. Фото: телеграм Дмитра Орлова

При цьому мерія змушена взаємодіяти з російськими військовими.

«Складно працювати, бо вони контролюють в’їзд у місто та роботу окремих підприємств. Ми співпрацюємо, звісно. Певні питання щодо життєзабезпечення міста виникають. Намагаємось їх вирішувати, щоб не було проблем у містян», — сказав мер Орлов «Ґратам».

Зокрема, виконком домовився, що забезпечуватимуть громадський порядок місцеві мешканці. Вони створили дружини і донедавна патрулювали місто та приймали від містян скарги щодо правопорушень.

Під час бою за АЕС було пошкоджено теплотрасу. На якийсь час місто залишилося без теплопостачання, але зараз все працює стабільно. Після окупації у місті виник збій мобільного зв’язку та інтернету, додзвонитися до енергодарців було складно.

За інформацією мерії, через те, що росіяни контролюють в’їзд у місто, в Енергодарі не вистачає потрібних продуктів, ліків, побутових товарів та палива. 9 березня «Червоний хрест» завіз до міста гуманітарний вантаж. Назад на автобусах організації бажаючі жінки та діти евакуювались у Запоріжжя «зеленим коридором».

Рибалки безкоштовно роздають рибу в Енергодарі, 7 березня. Фото: телеграм-канал Дмитра Орлова

Місцеві рибалки безкоштовно роздавали рибу на вулиці. Виконком організував безкоштовні обіди для потребуючих у шкільній їдальні. За словами місцевих меканців, підприємцям вдається ввозити із сусідніх сіл м’ясо, молочні продукти та овочі. Кілька днів військові не чіпали місцевих мешканців, але вже 12 березня ситуація в місті загострилася. За словами енергодарців, російські військові встановили пости у центрі міста та зупиняють автомобілі. Вони обшукують їх, перевіряють документи та вимагають прибрати тонування зі скла та перевіряють вміст телефонів.

Місцева мешканка виклала відео, зняте з балкона, на якому військові повалили на землю чоловіка, і той кричить. Це відбувається у житловому кварталі на очах у перехожих. Кілька людей заступилися за постраждалого. На відео чути крики: «Покидьки!» та «Енергодар — це Україна!». «Ґратам» не вдалося з’ясувати особистість потерпілого і що з ним зараз.

Евакуація мешканців Енергодару в Запоріжжя, 9 березня. Фото: телеграм-канал Дмитра Орлова

13 березня припинив мовлення місцевий телеканал «ЕНТС». Керівництво пояснило це тим, що не хоче співпрацювати з окупантами.

У ситуації, що склалася, енергодарці, які активно висловлювали проукраїнські погляди, побоюються за своє життя.

«Є інформація, що орки Так зараз називають російських військових шукають активістів в інших окупованих містах. Тому наші активні громадяни також знайшли, куди сховатися», — сказав енергодарець Євген.

 

Ризики для атомної станції

Станом на 9 березня, на Запорізькій АЕС працювало два енергоблоки із шести. Працівник станції Сергій розповів «Ґратам», що після захоплення підприємства російські військові розташувалися у будівлі кризового центру та обладнали там спальні місця. З його слів, на територію АЕС вони завезли багато військової техніки. За даними «Енергоатому», на станції перебуває близько 400 загарбників, які зберігають там вибухівку, зброю та півсотні одиниць важкої техніки. Компанія також заявила, що російські військові замінували Каховське водосховище, яке межує зі станцією.

Російська сторона у відповідь заявила, що це українські військові зберігали на території енергоблоків боєприпаси. Державне агентство РИА Новости опублікувало відео з приміщення, де зберігається великий арсенал зброї та вибухівки.

Прес-служба Нацгвардії України заявила «Ґратам», що її бійці справді використовують стрілецьку зброю, яку показано на цих кадрах. Але відомство заперечує, що нацгвардійці, котрі обороняли станцію, зберігали там вибухівку. «Енергоатом» назвав відео РИА Новости фейком.

Запорізька атомна станція зараз. Фото: Енергоатом

За словами працівника станції Сергія, після захоплення російські військові чергують біля входу на АЕС та перевіряють документи у персоналу. У перші дні вони були з автоматами, зараз — із кийками. Під час бою одну з двох прохідних було розгромлено. Через це, за словами Сергія, біля входу збираються черги та іноді працівники запізнюються на роботу.

«[Росіяни] ходять жерти до нашої їдальні… На станції були невеликі запаси продуктів, щоб годувати працівників. Наразі ці «визволителі» звільняють їдальні від цих продуктів», — обурюється Сергій.

За інформацією «Енергоатома», 11 березня на станцію прибули 11 представників російської держкорпорації «Росатом», у тому числі головний інженер Балаковської АЕС Саратовська область Олег Романенко та заступник головного інженера Ростовської АЕС Іван Малахов. «Росатом» підтвердив візит своїх фахівців та заявив, що вони там для «забезпечення безпечної та сталої роботи атомних енергоблоків».

Український «Енергоатом» заявляє, що безпечна та стійка робота станції неможлива, поки там перебувають російські військові. Працівник станції Сергій із цим згоден. На його думку, загроза для станції насамперед у тому, що росіяни влаштували там склад боєприпасів та військової техніки. Сергій повідомив, що одного разу росіяни погрожували зброєю працівникам гідроцеху.

«Їм потрібно було відрегулювати «факела» бризкальних модулів на території. Під час наближення з’явилися орки і заявили, що поряд — їхнє місце розташування і наступного разу відкриватимуть вогонь без попередження», — сказав він.

За його словами, ще одна проблема з безпекою полягає в тому, що через ситуацію у місті працівники не можуть виїхати на щорічну атестацію, без якої вони не мають права працювати. Крім того, через те, що Енергодар — окупований, АЕС не може купити необхідні матеріали.

«Для підтримки водно-хімічного режиму, для решти робіт ми повинні своєчасно проводити всі регламентні роботи. Для цього треба мати необхідний запас реагентів Речовини, що беруть участь у хімічних реакціях , запасних частин. Раніше ми реагенти на торгах закуповували з інших областей, а тепер не можемо», — сказав він.

За його словами, запаси необхідних хімічних речовин поки що є, але, як їх поповнювати, поки що незрозуміло.

«Роботи проводити досить складно, хоча персонал усіляко намагається та дотримується регламентів, — сказав він. — І ніхто не дасть гарантії, як ситуація розвиватиметься далі. Адже раніше вважалося неможливим, що хтось у здоровому глузді може захоплювати станцію і обстрілювати територію. Але це сталося. Тому все дуже складно».

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter
  • Слухайте наші подкасти
  • Головне за тиждень — у поштовій розсилці «Ґрат». Підписуйтесь!