Російська влада перешкоджає українському підлітку, який наприкінці листопада стане повнолітнім, повернутись в Україну. Подробиці — у замітці «Ґрат».
17-річному українцю Богдану Єрмохіну, якого у 2022 році російські військові вивезли з оточеного Маріуполя разом із 30 іншими дітьми та помістили у російську родину під опіку, видали повістку в армію. Богдан отримав повістку до військового комісаріату Московського регіону на 19 грудня 2023 року через місяць після того, як він досягне повноліття. Про це повідомила «Ґратам» адвокатка Катерина Бобровська, яка представляє інтереси Богдана Єрмохіна та його сестри Валерії в Україні.
«В мене більше немає сумнівів у планах Росії. Коли Богдану виповниться 18 років через три тижні, він вже буде повнолітнім, і найімовірніше його відправлять служити в російську армію», — вважає адвокатка Бобровська.
За інформацією адвокатки, у жовтні цього року вона направила до обмудсменки РФ Тетяни Москалькової та уповноваженої при президентові РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової звернення разом із документами про опіку від сестри Богдана — Валерії, яка є законною опікункою брата. Вона вимагає повернути хлопця в Україну. Після того, 24 жовтня, Москалькова викликала до себе Богдана. На зустрічі він був разом зі своєю російською опікункою Іриною Рудницькою. Москалькова запитала у Богдана, чи той бажає повернутися до сестри в Україну. Він відповів ствердно.
Попри це, російська влада не відпускає Богдана в Україну. На звернення сестри не відповіли, як і на звернення українського омбудсмена Дмитра Лубінця. Крім того, у Богдана є внутрішній український паспорт та закордонний паспорт громадянина України.
Зі слів адвокатки, у розмові з сестрою Богдан повідомляв, що на нього тиснуть та залякують у звʼязку з рішенням повернутись в Україну. 28 серпня цього року його викликали до дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової. На зустрічі під примусом та під диктовку він написав заяву про те, що він бажає залишитись в Росії, але додав, що до досягнення повноліття. Про цю зустріч він повідомив адвокатці телефоном, сказав, за словами Бобровської, що його лякали направленням до психіатричної лікарні.
Львова-Бєлова у повідомленні у своєму телеграм-каналі заперечила, що хлопцю перешкоджали повернутись в Україну. За її словами, він добровільно взяв громадянство РФ у жовтні 2022 року та погодився залишатися у Росії принаймні до свого повноліття. Дитяча омбудсменка підтвердила факт своєї зустрічі з Богданом 28 серпня цього року. Але зазначила, що хлопцю запропонували організувати безпечний переїзд в Україну, якщо він прийме таке рішення. Львова-Бєлова стверджувала, що Богдан не захотів переїжджати до 18 років та підтвердив це письмово.
Також вона пояснила, що напередодні 18-річчя Богдан отримав повістку лише «для уточнення відомостей військового обліку» і такі повістки отримують усі громадяни РФ його віку.
«Якщо підліток досягає 18-річчя, навчаючись у коледжі чи виші, то йому надається відстрочка від служби в армії до закінчення навчання. Ні про яку мобілізацію його до російськой армії зараз не може бути й мови», — запевнила дитяча омбудсменка.

Президент РФ Володимир Путін і уповноважена при президентові РФ у справах дітей Марія Львова-Бєлова. Фото: сайт президента РФ
Адвокатка Бобровська у своєму фейсбуці опублікувала відеозвернення до президента Володимира Зеленського від себе та Богдана. Вона попросила президента особисто проконтролювати повернення юнака до України.
«Я, Богдан Єрмохін, я знаходжусь на території Росії та прошу вас, Володимир Олександрович, допомогти мені повернутися додому», — каже на відео хлопець.
За даними адвокатки, з 2022 року Єрмохін зробив декілька спроб повернутись в Україну самостійно, але всі вони були безуспішними.
Про одну з таких спроб стало відомо у квітні цього року. Марія Львова-Бєлова під час пресконференції у Москві для іноземних ЗМІ, акредитованих МЗС РФ, заявила, що юнак спробував виїхати з Росії через Білорусь, але на кордоні з Білоруссю його затримали російські силовики. Дитяча омбудсменка заявила, що Богдана обманом хотіли вивезти українські куратори. Нібито вони погрожували його сестрі, а його самого змушували записати та надіслати відео про те, що він хоче повернутися до України.
«У нас є точні дані, що вели кілька агентів, аж до деталізації: зараз ти сідаєш у білу машину, на тебе там чекає такий-то водій, скидали грошей йому — це така була планомірна робота», — розповідала на пресконференції Львова-Бєлова.
4 квітня російський канал НТВ випустив про це сюжет, і працівники цього ж телеканалу поставили питання про Богдана на пресконференції Львової-Бєлової. Богдан у сюжеті НТВ каже, що не збирається нікуди їхати, хоча «всьому його оточенню надходять погрози». Україна за допомогою шантажу намагається отримати докази, щоби використати їх проти Росії на міжнародній арені, стверджував телеканал.
10 листопада 2023 року після розголосу ситуації у ЗМІ уповноважена при президентові РФ у справах дитини Марія Львова-Бєлова повідомила, що Богдан Єрмохін зможе залишити Росію.
«На цей час російською та українською сторонами вироблено та погоджено рішення про зустріч Богдана з сестрою у третій країні у день його народження. Богдан покине Росію заздалегідь, ще неповнолітнім, у супроводі законного представника», — зазначила Львова-Бєлова у своєму телеграм-каналі 10 листопада.
Український омбудсмен Дмитро Лубинець підтвердив, що є домовленість про повернення юнака до України та воззʼєднання з сестрою, його законною опікункою.
«Саме на це офіційне підтвердження ми чекали», — відреагувала у фейсбуці адвокатка Катерина Бобровська на заяву Львової-Бєлової.
Вона також оприлюднила заяву хлопця від 8 листопада, в якій йдеться, що у звʼязку з відʼїздом до України він відмовляється від квартири у Московські області, яку йому запропонували у спецнайм, як дитині-сироті.

Заява Богдана Єрмохіна про відмову від квартири у Московської області. Фото: фейсбук адвокатки Катерини Бобровської
17-літнього підлітка та ще 30 дітей вивезли з Маріуполя у травні 2022 року російські військові. Спочатку вони опинились в окупованому Донецьку, пізніше їх відправили до реабілітаційного центру «Поляни» під Москвою — філіал Дитячого медцентру Управління справами президента РФ.
Марія Львова-Бєлова заявляла, що діти, яких російські військові вивезли з Маріуполя — «безпритульні». Але з 8 років, після смерті його батьків, Єрмохін знаходився під опікою. На момент вторгнення його законним представником був директор маріупольського коледжу, де навчався підліток. Попри те, що в Україні в нього був офіційний опікун, російська влада помістила його до прийомної родини Рудницьких у 2022 році. В родині ще 13 дітей.
«Дуже позитивний хлопчик допомагав нашим військовим. Проросійський, заряджений на перемогу», — охарактеризувала його омбудсменка під час пресконференції у квітні цього року.
За її словами, Богдан був одним із кураторів першого табору «Післязавтра» — старшим вожатим. Апарат уповноваженого організовує групи, у яких беруть участь підлітки з окупованих українських територій «для соціально-психологічної реабілітації».
Львова-Бєлова сама взяла у свою сім’ю дитину з Маріуполя під опіку. 15-річного хлопчика звуть Пилип Головня. Він був у той же групі дітей, яку вивезли з Маріуполя навесні 2022 року. За словами Львової-Бєлової, Богдан Єрмохін і Пилип — близькі друзі.
Дитяча омбудсменка завжди підкреслює, що керується у своїй роботі тільки гуманітарними цілями. Водночас вона не визнає, що Росія в цій ситуації — агресор, учасник міжнародного збройного конфлікту, на який поширюються правила війни. У своїх виступах Львова-Бєлова називає депортацію дітей «евакуацією» із зони бойових дій. Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни забороняє примусово переселяти або депортувати цивільних з окупованої території у країну-окупанта або третю країну.
У березні 2023 року у рамках розслідування незаконної депортації та переміщення українських дітей з окупованих територій до Росії. Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт уповноваженої президента РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової разом із російським президентом Володимиром Путіним.
9 листопада 2023 року додали інформацію про відеозверненння адвокатки та Богдана Єрмохіна до українського президента. 11 листопада додали реакцію Марії Львової-Бєлової, омбудсмена Дмитра Лубинця та адвокатки Катерини Бобровської.