Правоохоронні органи Іспанії у співпраці з Держбюро розслідувань арештували майно, яке належить родині колишнього одеського воєнкома Олега Борисова. Про це повідомила пресслужба ДБР.
Борисов вже пів року перебуває у СІЗО за підозрою у незаконному збагаченні, неявці військовослужбовцем на службу без поважних причин та ухиленні від несення обов’язків військової служби в умовах воєнного стану. За цей час суд зменшив розмір його застави на 50 мільйонів гривень та продовжив строк запобіжного заходу до лютого наступного року.
«Ґрати» розповідають подробиці.
Іспанські поліцейські разом зі слідчими Державного бюро розслідувань провели обшуки на віллі та в офісному приміщенні, що належать родині ексвоєнкома Одещини Олега Борисова.
У бюро уточнили, що мова йде про будинок площею 857 квадратних метрів, який у грудні минулого року був придбаний на ім’я матері Борисова разом з земельною ділянкою 1530 квадратних метрів. Будинок слідчі оцінили у 4 мільйони євро.
За даними слідства, у лютому цього року Борисов разом з дружиною придбав у Марбельї ще й офісне приміщення площею у 224 квадратних метри. Його правоохоронці оцінили у півмільйона євро.
У ДБР зазначили, що під час обшуків разом з іспанськими правоохоронцями вилучили документи, які засвідчують право володіння та розпорядження вищевказаним майном членами родини Борисова.
«На підставі зібраних доказів та запиту ДБР компетентним органом Королівства Іспанія було накладено арешт на ці віллу та офісне приміщення», — йдеться у повідомленні ДБР.
Своєю чергою адвокат колишнього воєнкома Олександр Маковецький зазначив «Ґратам», що іспанські правоохоронці в рамках режиму правової допомоги виконали рішення українського суду, який арештував майно родини Олега Борисова ще у липні цього року.
Борисов очолював Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки з 17 січня 2022 по 13 липня 2023 року. До того він був військовим комісаром Малиновського районного ТЦК Одеси. Загалом Борисов працював військовим комісаром з 1996 року. З посади його звільнили за дорученням президента Володимира Зеленського, який відреагував на розслідування видання «Українська правда» щодо статків родини воєнкома.
Походження статків родини Борисова розслідували не тільки журналісти, а й Національне агентство з питань запобігання корупції. 19 липня НАЗК передало до ДБР результати перевірки ексвоєнкома. У відомстві підрахували, що військовий комісар незаконно збагатився на 188 мільйонів гривень. За тиждень слідчі ДБР повідомили Олегу Борисову про підозру у набутті посадовою особою активів , неявці військовослужбовцем на службу без поважних причин та ухиленні від несення обов'язків військової служби . Борисову загрожує до дванадцяти років ув’язнення.
Борисова підозрюють у набутті активів на загальну суму в 151 мільйон гривень. Крім того, за версією слідства, з 2 по 16 грудня минулого року не з’являвся на службу — до ТЦК Одеської області. Натомість з 21 грудня минулого року по 20 січня 2023-го Борисов разом з родиною перебував у Молдові, Туреччині, Сейшельських островах та Іспанії. Слідство стверджує, що при цьому Міністерство охорони здоров’я не включило його до списку військовослужбовців, які потребують лікування за кордоном.
Під час обрання запобіжного заходу Борисов не визнав провину і стверджував, що не має стосунку до купівлі його матір‘ю та дружиною елітної нерухомості в Іспанії та дорогих автомобілів. Він наполягав, що на службу не з‘являвся, тому що був у шпиталі, а на Новий рік їздив до Іспанії лікуватись, адже у березні минулого року в будівлі Одеської ОВА йому п’ять разів вистрілив у ноги Герой України полковник Валерій Гудзь. За шість днів після того Гудзь загинув у бою під Попасною.
25 липня суддя Печерського райсуду Києва Євген Хайнацький заарештував Борисова на два місяці до 22 вересня з можливістю вийти під заставу у 151 мільйон гривень.
Вілла та офісне приміщення в Марбельї — не єдине арештоване майно родини Борисова. 25 липня Печерський райсуд Києва арештував не тільки ексвоєнкома, а й майно його родини в Україні: 2 гектари землі в Одеській області, два будинки в Одесі площею у 420 квадратних метрів, а також домоволодіння площею у 78,5 гектара та дві квартири в Одесі. Крім того, заарештовані шість автомобілів.
Олег Борисов оскаржив свій арешт. 18 серпня Київський апеляційний суд скасував рішення судді Хайнацького. Новим рішенням суд арештував Борисова, однак зменшив розмір застави — до 149,9 мільйона гривень.
У вересні прокуратура звернулась до Печерського райсуду з клопотанням продовжити арешт Олега Борисова. 18 вересня суддя Юлія Головко задовольнила клопотання та продовжила арешт колишнього воєнкома до 22 жовтня. Розмір застави залишився тим самим — 149 мільйонів гривень. Захист Борисова оскаржив це рішення. 12 жовтня колегія суддів Київського апеляційного суду на чолі з Ігорем Палеником залишила ексвоєнкома під вартою до 22 жовтня, однак зменшила розмір застави до 135 мільйонів гривень.
За тиждень Печерський райсуд знов продовжив арешт Борисова, цього разу до 18 грудня. Адвокат Борисова Олександр Маковецький повідомив «Ґратам», що тоді ж суд зменшив розмір застави до 100 мільйонів гривень. Також суд продовжив строки досудового розслідування до 22 грудня. Колишній воєнком знову подав апеляцію, однак цього разу Київський апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін.
Нарешті, 14 грудня суддя Печерського районного суду Сергій Вовк задовольнив клопотання прокуратури і продовжив тримання Олега Борисова під вартою до 11 лютого. Розмір застави цього разу не змінився — 100 мільйонів гривень. Також суддя Вовк продовжив строки досудового розслідування у справі до 24 квітня. Про це «Ґратам» повідомив адвокат Олександр Маковецький, у ДБР цю інформацію підтвердили.