На початку січня 2020 року засуджені Олексіївської виправної колонії № 25 поскаржилися адвокатам «Харківської правозахисної групи» на тортури з боку адміністрації. Після цього керівництво колонії заявило про запобігання бунту та запровадило надзвичайний стан, заборонивши відвідування.
Правозахисники звернулися до Держбюро розслідувань — там відкрили справу про тортури та перевищення влади. Але ДБР не звітувало про перебіг розслідування, а через два роки взагалі закрило справу — через відсутність складу злочину. Прокуратура поновила розслідування, але адвокати потерпілих упевнені: справу знову закриють.
«Ґрати» розповідають, що відомо про розслідування тортур в Олексіївській колонії.
Олексіївська колонія № 25 — виправна установа середнього рівня безпеки для чоловіків-рецидивістів. З початку 2000-х років засуджені нарікали на жорстоке ставлення з боку адміністрації цієї колонії, але офіційно про це не заявляли, говорив голова громадської організації «Харківська правозахисна група» Євген Захаров.
За словами засуджених, наприкінці 2019 року адміністрація катувала одного з них. Після цього майже 60 людей звернулися до керівництва з вимогою припинити приниження та побиття. Керівник колонії Едуард Риженко пообіцяв звільнити працівників, причетних до знущань. Однак цього не сталося, а жорстоке поводження продовжилося.
2 січня 2020 року один із засуджених звернувся за допомогою до приймальні «Харківської правозахисної групи». Юристи «ХПГ» приїхали до колонії наступного дня. Але адміністрація, за словами засуджених, намагалася не впустити їх на зустріч із правозахисниками.
https://graty.me/pytki-v-harkovskoj-kolonii-postradavshie-zayavlyayut-o-davlenii-so-storony-administraczii-a-gbr-skryvaet-podrobnosti-rassledovaniya/
Проте юристи отримали понад 20 заяв про жорстоке поводження: зґвалтування, побиття, вимагання грошей, примусову роботу, через знущання кілька людей намагалися покінчити життя самогубством. Деякі засуджені пізніше розповіли свої історії «Ґратам».
Правозахисники скерували скарги до Державного бюро розслідувань. Вони не встигли прийняти всі скарги та запланували наступний візит за кілька днів.
Проте вже 8 січня візити до Олексіївської колонії заборонили. Адміністрація державної кримінально-виконавчої служби повідомила про запобігання бунту в установі, яку засуджені готували за допомогою «криміналітету на волі та пов’язаних із криміналітетом громадських та правозахисних організацій».

Колония №25. Харьков. Фото: Павел Стех, Ґрати
Адміністрація колонії провела обшук та вилучила мобільні телефони. Силовики побили гумовими кийками й закували в наручники 22 засуджених, які отримали при цьому забиття та синці, підтвердили в Офісі омбудсмена, представники якого приїхали в колонію з перевіркою.
За інформацією «Харківської правозахисної групи», саме ці засуджені напередодні скаржилися на тортури в колонії. Але в установі їхніх заяв не коментували.
У колонії запровадили особливий режим — посилили охорону та нагляд за засудженими, а також заборонили побачення.
10 січня Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження про перевищення влади . За два дні Офіс Генерального прокурора відкрив ще два провадження: про тортури та грубе порушення законодавства про працю . Приводом стали скарги засуджених, зібрані «Харківською правозахисною групою».
11 січня представники Офісу омбудсмена знову відвідали колонію, після чого заявили, що адміністрація перешкоджала їхній роботі й не пустила журналістів. Правозахисники запросили в керівництва колонії документи та відеозаписи бунту та його придушення з камер спостереження, але їх не надали, пославшись на те, що камери перестали працювати напередодні події.
Розслідування не рухалося, скаржилися адвокати ХПГ. У лютому правозахисники приїхали до колонії та прийняли нові скарги засуджених, яких, за їхніми словами, били, вимагаючи відмовитися від ранніх заяв про тортури. Правозахисники знову звернулися до ДБР.

Колонія № 25. Харків. Фото: Павло Стех, Ґрати
Незабаром колонію відвідав заступник міністра юстиції Віталій Василик. Він заявив, що установа працює нормально, і міністерство не планує нікого звільняти. Порушень у діях працівників колонії не виявила й комісія при Північно-східному міжрегіональному управлінні з питань виконання кримінальних покарань, яка проводила перевірку.
Водночас керівник колонії Едуард Риженко, його перший заступник Сергій Конищев та старший оперуповноважений Станіслав Гаркавий, яких засуджені звинувачують в організації тортур упродовж останніх двох років, звільнилися за власним бажанням — коли саме точно не відомо, але не пізніше жовтня 2020 року.
У Держбюро розслідувань не розповідали, як просувається справа про тортури в Олексіївській колонії, посилаючись на таємницю слідства. Влітку 2021 року суд задовольнив клопотання слідчого та продовжив термін розслідування до січня 2022 року.
Але справу закрили ще до закінчення цього терміну, повідомили на пресконференції 15 лютого представники «Харківської правозахисної групи».
«Наші адвокати отримали 37 заяв щодо злочинів. Наші адвокати, які представляли інтереси цих потерпілих, намагалися змусити ДБР проводити слідчі дії, подавали клопотання про це. Слідство тривало весь 2020 та більшу частину 2021 року, а в грудні ми несподівано виявили, що справу закрили, підозри нікому не оголосили», — прокоментував голова «ХПГ» Євген Захаров.
Він поскаржився, що юристи організації дізналися про закриття справи лише за кілька місяців, а слідчі досі не надіслали їм офіційної ухвали.

Євген Захаров. Фото: фейсбук група «Київський Діалог»
Справу про тортури в колонії закрили ще восени 2021 року через відсутність складу злочину, підтвердили «Ґратам» у ДБР.
«Під час досудового розслідування проведено комплекс необхідних слідчих, процесуальних дій, спрямованих на встановлення об’єктивної істини та з’ясування всіх обставин, — йдеться у відповіді на запит. — Проведено допити потерпілих та свідків, судово-медичні експертизи потерпілих, слідчі експерименти за участю потерпілих. За результатами проведених слідчих дій, а також експертних досліджень ухвалено рішення про закриття кримінального провадження».
Проте наприкінці січня прокуратура скасувала ухвалу про закриття справи та відновила розслідування, поінформували в ДБР без зазначення причини.
«Досудове розслідування триває, на цей момент достатніх доказів для повідомлення комусь про підозру не знайдено», — зазначили в ДБР.
У «ХПГ» поновлення розслідування оцінили песимістично. Справу знову закриють, упевнений адвокат «ХПГ» Геннадій Токарєв — оскільки минув максимальний термін розслідування, і за цей час нікому не оголосили підозру.