«Сімейні гроші». Українські правоохоронці повідомили ексгенералу СБУ Андрію Наумову, якого судять у Сербії, нову підозру — у незаконному збагаченні

Ексгенерал СБУ Андрій Наумов. Фото: фейсбук Андрія Наумова
Ексгенерал СБУ Андрій Наумов. Фото: фейсбук Андрія Наумова

Державне бюро розслідувань спільно зі Службою безпеки України повідомило нову підозру колишньому генералу СБУ Андрію Наумову. У 2019-2021 роках він очолював головне управління внутрішньої безпеки спецслужби. Наумова підозрюють у незаконному збагаченні. 

Підставою для цього стали результати перевірки Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Воно стверджує, що Наумов не мав законних джерел доходу, які дозволили йому отримати майже 33 мільйони гривень. У таку суму агентство оцінило валюту та смарагди, які в червні 2022 року у Наумова виявили сербські правоохоронці, коли він хотів виїхати з цієї країни, а також два автомобілі, оформлені на його близьких. 

Зараз ексгенерала повторно судять у Сербії за обвинуваченням у відмиванні грошей. Високий суд міста Ніш заново розглядає справу, після того як Апеляційний суд того ж міста скасував вирок, яким Наумова засудили до року позбавлення волі та конфіскували гроші й автівку. 

Колишній генерал не визнає вину і стверджує, що за кримінальними справами стосовно нього стоїть заступник голови Офісу президента Олег Татаров. Подробиці про нове розслідування щодо Наумова та деталі судового процесу в Сербії — у статті «Ґрат».

 

Перевірка та підозра

Результати перевірки Андрія Наумова НАЗК оприлюднило 29 квітня. В агентстві зазначили, що підставою для проведення моніторингу став лист ДБР за фактами можливого незаконного збагачення Наумова.

У 2018-2022 роках Андрій Наумов був директором держпідприємства «Центр організаційного-технічного та інформаційного забезпечення управління зоною відчуження» у Чорнобилі (ЦОТІЗ). Не звільняючись з цієї посади, у 2019-2021 роках він очолював головне управління внутрішньої безпеки СБУ. У 2020-му президент Володимир Зеленський присвоїв Наумову звання бригадного генерала.

Співробітники ДБР просили колег з НАЗК перевірити звідки у Наумова гроші, які 7 червня 2022 року сербські правоохоронці вилучили в нього на кордоні з Північною Македонією. Тоді в автомобілі BMW X6 xDrive40d, в якій ексгенерал перебував разом з підприємцем Александром Акстом, знайшли незадекларовану готівку та дорогоцінні камені.

НАЗК за результатами перевірки зазначило, що в Наумова вилучили 593 тисячі євро, 120 тисяч доларів, а два смарагди агентство оцінило у 6 380 євро кожен. 

У НАЗК зазначили, що за словами Наумова, виявлене в автомобілі майно є власністю його близьких. Зокрема частину грошей його батько позичив у знайомого. Водночас агентство стверджує, що з’ясувало: позичальник був неплатоспроможний, а сам Наумов не мав законних доходів, аби придбати таку кількість валюти та смарагди. 

Автомобіль BMW X6 xDrive40d, на якому Андрій Наумов намагався виїхати з Сербії, НАЗК оцінило у 116 033 євро та зазначило, що він оформлений на цивільну дружину ексгенерала СБУ Анну Ревенко. В її батька НАЗК виявило автомобіль Toyota MC Land Cruiser 200, його оцінили у 2 234 700 гривень. Всього агентство запобігання корупції виявило у Наумова необґрунтованих активів на 32,7 млн гривень.

Гроші, які сербські поліцейські знайшли в автомобілі Андрія Наумова Фото: Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo

Через чотири дні після оприлюднення перевірки НАЗК, Державне бюро розслідувань повідомило Наумову про підозру у незаконному збагаченні стаття 368-5 Кримінального кодексу . У підозрі перераховані ті ж активи, які виявило агентство під час перевірки, однак два смарагди Наумова оцінили чомусь вже у понад 6500 євро кожен. Ексгенералу СБУ загрожує до десяти років позбавлення волі. 

Андрій Наумов, який досі перебуває у Сербії, запевнив «Ґрати», що ані він, а ні його адвокати не отримували від українських правоохоронців повідомлення про підозру у незаконному збагаченні.

Щодо перевірки НАЗК він зазначив, що 11 квітня агентство направило йому запит про надання пояснень, однак надіслало його на адресу, за якою він давно не перебуває, хоч раніше він повідомив актуальні дані.  

«Питання у цьому запиті взагалі не стосувалися періоду моєї діяльності на державній службі, — стверджує Наумов та додає, — Загалом перевірку проведено з газетних вирізок та оголошень зі стовпа».

Наумов вказує, що у повідомленні НАЗК фігурує автомобіль, який був придбаний у 2022 році, коли він вже не перебував на державній службі. 

Ексгенерал також пояснив «Ґратам», що в автівці було 608 тисяч євро та 129 тисяч доларів, однак  частина цих грошей належали Александру Аксту. Наумов наполягає: він перевозив готівку в автомобілі, оскільки його сім’я мала переїхати з Німеччини до Туреччини.

«Там були скопом гроші двох родин, у тому числі гроші батька на які ми домовилися взяти всім житло. Гроші він взяв у свого бізнес-партнера», —  каже Наумов. 

Щодо вартості двох смарагдів Наумов не погоджується з українськими правоохоронцями та стверджує, що купив два камені в Україні за 22 тисячі гривень. 

Ексгенерал СБУ стверджує, що перевірку НАЗК ініціював заступник Офісу президента Олег Татаров.

«Це спровоковано моїми спробами знайти міжнародний захист від порушення моїх прав і свавілля сьогоднішньої влади», — вважає Наумов.

Процес у Сербії

У Сербії ексгенерала СБУ судять по обвинуваченню у відмиванню коштів. Підстава — все ті ж гроші та два смарагди, які у червні 2022 року в нього знайшли сербські правоохоронці. Його одразу затримали, а згодом Високий суд міста Ніш арештував його та підприємця Александра Акста, який був в автомобілі разом з Наумовим. Під час слідства колишній генерал СБУ визнав, що знайдені в автівці гроші перевозив він, тож Акст згодом вийшов на свободу. 

«Якщо президент країни, яка перебуває у стані війни, оголосить вас зрадником, то який суд вас звільнить?». Сербія відмовилась видавати Україні ексгенерала СБУ Андрія Наумова та засудила його за відмивання грошей

У суді ексгенерал пояснив, що знайдена в його автомобілі готівка була «сімейними грошима», які він мав довести у Стамбул. У Туреччині сім’я Наумова, яка теж виїхала з України, мала купити житло. 

В суді виступав батько ексгенерала — Олег Наумов. Під присягою він підтвердив, що йому належать 530 тисяч євро, знайдені в машині його сина. Він розповів, що ще до повномасштабного вторгнення, 16 лютого минулого року, позичив цю суму у свого бізнес-партнера, юриста Вадима Фрідмана, та зобов’язався повернути до кінця 2023 року. Ці гроші Олег Наумов передав цивільній дружині сина Анні Ревенко, яка і поклала їх у білий BMW.

Колегія суддів на чолі з Александаром Теодосичем ексгенералу та його батьку не повірила і 29 вересня минулого року визнала Андрія Наумова винним у відмиванні грошей. Його засудили до одного року в’язниці та оштрафувала його на 200 тисяч динарів (трохи понад 1700 євро). Крім того, суд конфіскував гроші та смарагди, вилучені у Наумова, а також автомобіль BMW, на якому він з Акстом хотів виїхати з Сербії. Крім того, суд заборонив Наумову після відбуття вироку перебувати на території Сербії протягом п’яти років. 

Наумов та його захист оскаржили вирок в Апеляційному суді міста Ніш. Він наполягав, що суд першої інстанції розглядав його справу з суттєвими порушеннями кримінального процесу та законодавства, тож просив змінити вирок, виправдати його або ж повернути справу на повторний розгляд. 

Адвокати колишнього генерала Момчило Ковачевич, Мілан Петрович та Едвін Преліч окрім цього просили ще, аби суд звільнив Наумова з під варти або замінити тюремний строк більш м’яким покаранням. 

Прокуратура також подала скаргу: просила суд змінити вирок та засудити Наумова до більш тривалого строку позбавлення волі та збільшити розмір штрафу. 

25 січня цього року апеляційний суд скасував вирок і повернув справу на повторний розгляд до суду першої інстанції. У тексті рішення, який є у розпорядженні «Ґрат», зазначено, що колегія судей на чолі з Жасміною Джовович відхилила апеляцію прокуратури, натомість скарги Наумова та його захисників визнала законними. Судді дійшли висновку, що вирок ґрунтується на доказах, здобутих з порушеннями законодавства. 

Ключовим доказом обвинувачення був висновок фінансової судово-медичної експертизи від 15 вересня 2023 року. У вироці суд першої інстанції зазначив, що саме на підставі цієї експертизи суд з’ясував розмір доходів юриста Вадима Фрідмана, який, як стверджував батько Наумова, позичив йому гроші. 

Довідку про доходи Вадима Фрідмана прокуратура міста Ніш отримала від Офісу генерального прокурора України у рамках надання міжнародної правової допомоги. Раніше Вадим Фрідман підтвердив «Ґратам», що знайомий з Олегом Наумовим і був допитаний українськими правоохоронцями по справі його сина.

Андрій Наумов у суді міста Ніш. Фото: Radio Slobodna Evropa

З висновків експертизи суд першої інстанції встановив, що з 2018 по 2022 роки дохід Вадима Фрідмана склав 331 818  євро, що менше 530 тисяч євро — суми, вказаної в договорі про позику Олегу Наумову. У документі було зазначено, що Фрідман позичав Наумову-старшому свої доходи за п’ять років. 

Під час оголошення вироку суддя Александр Теодосевич відзначив, що загальна сума готівки, яку знайшли в машині Наумова, — 608 тисяч євро та 129 тисяч доларів, — більше за суму, яку, як стверджував захист, позичив його батько та інші родичі — 588 тисяч євро. Навіть, якщо не враховувати кілька тисяч євро і доларів, що належали Александру Аксту.

Тож у підсумку суд першої інстанції дійшов висновку, що вилучені в автівці гроші отримані від злочинної діяльності обвинуваченого в Україні, де проти Андрія Наумова відкрито декілька кримінальних проваджень. 

«Без цих доказів (висновку фінансової експертизи — Ґ), що це були активи, отримані в результаті злочинної діяльності, що мала місце на території України обвинувальний вирок не був би винесений», — зазначено у рішенні Апеляційного суду Нішу. 

Апеляційний суд дійшов висновку, що експертиза була проведена з порушеннями, тож суд першої інстанції не мав приймати її результати у якості доказу. Зокрема суд зазначив, що експерта, який досліджував доходи Вадима Фрідмана, прокуратура залучила на підставі трудового договору, натомість відповідно до сербського законодавства під час розгляду справи по суті таку експертизу мав проводити судовий експерт.

Крім того, в рішенні Апеляційного суду Нішу зазначено, що висновок фінансової експертизи не був перекладений російської мовою, натомість обвинувачений отримав для ознайомлення документ сербською мовою, що порушило його право на захист. 

Наумов вийшов на свободу, його адвокати просили повернути їх підзахисному паспорт, однак цього разу суд їм відмовив. 

Високий суд міста Ніш вже почав повторний розгляд справи. На підготовчому засіданні 18 березня цього року адвокат Наумова Едван Преліч клопотав, аби суд виділив з матеріалів справи згаданий висновок фінансової експертизи від 15 вересні 2023 року та не використовувався як доказ під час розгляду у суді. 19 квітня цього року колегія суддів на чолі з Александрою Крстич задовольнила це клопотання адвоката. Наразі повторний розгляд справи Андрія Наумова у Сербії триває.

 

Чому Сербія відмовила в екстрадиції Наумова 

В Україні Наумова підозрюють також у ще двох злочинах: заволодінні майном шляхом зловживання службовим становищем частина 4 статті 191, частина 2 статті 364 Кримінального кодексу  та шахрайстві в особливо великих розмірах частина 2 статті 190 КК . Він оголошений у національний та міжнародний розшук. 

Слідчі ДБР встановили, що під час роботи у ЦОТІЗі у 2018 році Наумов уклав «завідомо економічно невигідний договір» розробки проєктної документації, чим завдав держпідприємству у Чорнобилі шкоди на 371 тисячу гривень. Крім цього правоохоронці порахували, що Наумов безпідставно нарахував собі 461 тисячу гривень премії, а отримавши у 2019 році посаду у СБУ, він паралельно продовжував отримувати зарплату директора ЦОТІЗ. 

7 вересня 2022 року Печерський районний суд Києва заочно заарештував Андрія Наумова за підозрою у заволодінні майном шляхом зловживанням службовим становищем. 

Андрій Наумов виїхав за кордон 23 лютого 2022 року, за добу до повномасштабного російського вторгнення. За три тижні після цього його звільнили з посади директора ЦОТІЗу, а 1 квітня президент Володимир Зеленський публічно назвав Наумова зрадником та розжалував з генерала у полковники. Тоді голова держави зазначив, що позбавить звань усіх вищих офіцерів, які зрадили присязі на вірність Батьківщині. 

Тоді ж слідчі ДБР провели обшуки за низкою адрес ексгенерала у рамках розслідування кримінального провадження за статтею «державна зрада». У бюро припускали, що Андрій Наумов міг збирати та передавати російським спецслужбам дані щодо систем безпеки зони відчуження Чорнобильської атомної станції. Однак у підсумку ці підозри правоохоронців не підтвердились і через рік ДБР визнало, що Андрій Наумов не має жодного статусу у відповідних розслідуваннях. 

Високий суд міста Ніш, Сербія. Фото: Radio Slobodna Evropa

Україна вимагала екстрадиції Наумова з Сербії або ж щоб його тимчасово повернули на Батьківщину на строк до трьох місяців. Ця вимога була повʼязана саме із розслідуванням щодо його роботи у ЦОТІС. 

Видавати колишнього генерала Сербія відмовилась. Ще 6 липня 2023 року позасудова колегія Високого суду міста Ніш відмовила в екстрадиції Андрія Наумова та направила це рішення до апеляційного суду того ж міста. 29 вересня, у день вироку Наумову, відмову у його екстрадиції підтвердив Апеляційний суд Нішу. 

«Існують підстави вважати, що у разі екстрадиції в Україну обвинуваченому загрожує реальний ризик бути підданим тортурам або нелюдському ставленню», —  йдеться у рішенні позасудової колегії на чолі з суддею Бояном Вуячичем. 

У тексті рішення, яке є у розпорядженні «Ґрат», зазначено, що в екстрадиції Наумова відмовили  одразу через декілька факторів. Зокрема, через те, що в Україні на Наумова планувався замах У січні 2021 року оперативники СБУ затримали свого колегу — полковника спецслужби Юрія Расюка за підозрою у підготовці замаху на Андрія Наумова, який в той час очолював головне управління внутрішньої безпеки СБУ. Згодом Расюк визнав вину і дав покази, що замах йому замовив заступник голови спецслужби Дмитро Нескоромний. Останній втік з України і у Бельгію і з того часу перебуває у розшуку , публічне звинувачення ексгенерала у зраді президентом Володимиром Зеленським та внесення Наумова до бази сайту «Миротворець». 

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter
  • Слухайте наші подкасти
  • Головне за тиждень — у поштовій розсилці «Ґрат». Підписуйтесь!